MUKADDİME


Merhabalar.

Kaman Belediyesinin internet sayfasında vefat edenlerle ilgili güncel bir duyuru sayfası vardır. Bu sayfada vefat eden kardeşlerimizin ölüm ilanları bulunmaktadır. Kaman dışında ikamet eden kardeşlerimiz, belediyenin bu sayfasını günlük takip etmek suretiyle vefat eden eş, dost, akraba ve hemşehrilerimizden haberdar olmaktadırlar. 

İlçemiz Kaman'da, biri Cuma mahallesi, diğeri de Hacıpınar mahallesi mezarlığı olmak üzere iki büyük mezarlık bulunmaktadır. Ben de bu mezarlıklara defnedilmiş mevtalarımıza ait kabirlerinin fotoğraflarını çekerek bu blog sayfasında yayınlamak suretiyle hemşehrilerimize bir hizmette bulunmak istedim.  Bu şekilde yapılan çalışmaları kimi beğenir takdir eder, kimileri de beğenmez, eleştirir. Bu sayfa, sizlerin her türlü eleştirilerinize açıktır, sayfa ile ilgili her türlü duygu ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.  

Bu iki büyük mezarlığa defnedilmiş bulunan bunca kabirlerin tek tek fotoğraflarını çekerek bu blog sayfasında yayınlamak hayli zaman alan bir iştir. Sayfamızı her ziyaret eden hemşehrimiz önce kendi yakınlarının kabirlerini görmek isteyecek ve bazıları; çalışmalar henüz tamamlanamadığı için, yakınlarının mezarlarını göremeyeceklerinden dolayı kızacaklardır. Bu durumu anlayışla karşılamalarını rica ediyor ve hoşgörülerine sığınıyorum.


Kabristana girdiğinizde burada yatan mevtalara "Selamünaleyküm ehli kabir" şeklinde selam verilir. Ardından da "İnşAllah bizler de sizlere kavuşacağız." şeklinde temennide bulunulur.

Dini bayramlarda kabirler ziyaret edilir. Herkes anasını, babasını, karısını, kocasını, oğlunu, kızını, hocasını ziyaret eder. Onların toprak altında olduklarını görür ve düşünür; kalbi yufkalanır ve Allah’a olan inancı artar; o anda onların affını Allah’tan diler ve Allah da onları affeder. Dünya hırsına, malına olan tamah bir an bile olsa azalır, insan ilişkilerinde daha iyi şeyler düşünmeye başlar. Kabirlerin üzerleri temizlenir, çiçekler ekilir, böylece kabirlerin  ziyaretçilerine huzur vermesi sağlanır.

Şimdilik bu kadar, selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun. Cenab-ı Hakk geçenlerinize; rahmetiyle, merhametiyle, mağfiretiyle ve de cennetiyle muamele eylesin.

Aziz Oğlu
Recep Altun

0 YORUM:

Yorum Gönder