KUR'AN


Merhabalar.
Sizi yaratan, size insan diyen, sizi size anlatan Allah'ı dinleyin ve kitabı olan Kur'an'ı okuyun. Emin olun ki, vaktiniz asla boşa gitmeyecektir.  Hem kendinizi, hem etrafınızdaki insanları, hem de evreni anlayacaksınız. Bir insan ne kadar evrensel olursa olsun, bütün evreni ve insanlığı kucaklamak konusunda Allah'tan daha evrensel olamaz.

İnsanlık tarihi süresi içinde hiç bir din ve hiç bir dinin kutsal kitabı; insanlık tarihine bir dünya medeniyeti ve bir dünya felsefesi sunmuş değildir. Yalnız Kur'an bu hükmün dışındadır. Kur'an, insanlık tarihine, hem yeni bir dünya medeniyeti, hem de bir dünya felsefesi kurmanın ilk örneğini vermiştir. Bunun inkar edilemez kanıtı tarihin kendisidir.  

Geçmişi böyle tarihi bir övüngüye sahip olan Müslüman milletlerinin, dünya milletleri içinde şimdiki acıklı duruma düşmelerinin sebebinin, Kur'an'ı Kerim'i arkalarına atmaları olduğunu söyleyebiliriz. Kur'an'ı anlamayan Müslüman devletlerin, Müslümanlığından da bahsedilemez. 

Yeni bir insanlık medeniyeti ortaya koymak, ancak Kur'an'a yeni bir ilim zihniyeti ile eğilip, onu yeni ilim verilerine ve çağın yaşam şartlarına göre anlayıp, üzerinde düşünmekle olur. Kur'an geçmişte bunun örneğini vermiş olduğu gibi, şimdi de bunu başaracak güce ve dinamiğe sahiptir. 

Kur'an'ı okuyup anladıkça, insanın ne kadar yüce bir varlık olduğunu algılayacağız. Bu nedenle herkese Kur'an okumasını öneriyoruz ki, insan kendisinin yüce bir varlık olduğunun, Tanrı'dan başkasına boyun eğmeyecek saygınlığa ve şerefe sahip bulunduğunun bilincine varsın. Kur'an'da Allah konuşuyor. Size ne dediğini ve ne demek istediğini öğrenmeyi istemek hakkınız olmakla birlikte, insan bu hakkını kullanmaktan da sorumludur. 
Selam ve dualarımla.

0 YORUM:

Yorum Gönder