MEVTA


"Madem dünyada hayat var, elbette insanlardan hayatın sırrını anlayanlar ve hayatını su-i istimal etmeyenler, Dar-ı Beka'da ve Cennet-i Bakiye'de hayat-ı bakiyeye mazhar olacaklardır."

Merhabalar.
Mevtalarınızın mezar taşlarına ne besmele, ne kelime-i tevhid, ne de Kur'an ayetlerinden kesinlikle yazdırmayınız. Bunun günah derecesindeki ölçüsünü bilmemekle birlikte mekruh ve haram olabileceğini, hatta şirke kadar uzandığını sanıyorum. Mezar taşına "RUHUNA FATİHA" da yazdırmayınız. Bu ibarenin yerine bence "ALLAH RAHMETİYLE MUAMELE EYLESİN" yazdırınız. neden mi? Dar-ı Beka'ya irtihal etmiş bir yakınınıza, söyleyebileceğiniz en güzel ve tesirli dua metni budur.  Mezar ziyaretlerinde ziyaretçi, önce mevtanın kimliğine, doğum ve ölüm tarihine bakar ve varsa taşın üzerinde "ALLAH RAHMETİYLE MUAMELE EYLESİN" ibaresini görünce de bu ibareyi okuyarak mevtanıza en güzel ve en tesirli duayı yapmış olur.

Aslında Fatiha suresi içeriği itibariyle hayatta olan insanların kendileri için okunması gereken bir dua metnidir. Surenin içeriğini incelediğimizde: "Hamd, alemlerin Rabbi, merhametli, merhamet edici ve Din Günü'nün sahibi  Allah'a mahsustur. Allahım! ancak sana kulluk ederiz ve senden yardım dileriz. Bizi doğru yola nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir." Bakın ayetin içerisinde hiç mevtadan bahsediliyor mu? Mevtanın günahlarının affedilmesi talebi var mı? Ona rahmetiyle muamele edilmesi isteniyor mu? Hiç biri yok! Kabir ziyaretlerinde okuduğumuz Fatiha suresinin mevtaya hiç bir faydası yoktur. Orada okuduğumuz Fatiha suresini aslında kendimiz için okumuş oluruz. Bu dua metni herkesin kendisi için duadır, başkası için değil.

Bu bağlamda mevtalarınız için Yüce Allah'tan Rahmet dileyin, Merhamet dileyin, Mağfiret dileyin, Cennet dileyin. Ölen bir yakınınıza arkasından göndereceğiniz en hayırlı ve güzel şey duadır. Bir insan öldükten sonra onun amel defterine, hayatta iken yaptığı hayırlı işler ile yetiştirdiği hayırlı evlatlarından dolayı oluşacak dua ve sevapları ulaşacaktır. Yoksa, onun arkasından başkalarına sevabına yedirip içirdiğiniz şeyler ona asla ulaşmaz. Yapılan işin sevabı bizzat yedirip içirenin kendisinedir.

Çocuklarımıza çok önceden "Hacı" ismi konulmaktaydı. Son zamanlarda artık bu isim çocuklarımıza konmamaktadır. Ancak, sağlığında hac farizasını yerine getiren ve vefat eden mevtalarımızın kabir taşlarına, nüfus kayıtlarına göre isminde "Hacı" ibaresi varmış gibi "Hacı" ismini de ilave ettirmekteler. Bence bu doğru bir yaklaşım değil. Eğer gerçekten isminde "Hacı" ibaresi varsa kabir taşına yazdırın, ama yoksa, sadece haca gitti ve hacı oldu diye ismine "Hacı" ismini ilave ettirmeyin. Kabirleri ziyaret eden yakınları, mevtanın hacı olduğunu zaten biliyor; bir başkasının ise, onun hac farizasını yerine getirdiğini bilmesinin, mevtaya bir faydası yoktur.

Geçmişlerinize Cenab-ı Hakk rahmetiyle, merhametiyle, mağfiretiyle, cennetiyle muamele eylesin, onların taksiratını affetsin.

Selam ve dualarımla.

0 YORUM:

Yorum Gönder